Türkiye İnternet Reklamcılığı ve Her İşte bir B Planı Olmalı mı?

Ekim 14th, 2009 → 12:47 pm @ // No Comments

İnternet ReklamcılığıBugün yazdığım yazının doğrudan içerikle ilişkilendiğini vurgulamam gerekir. İlerleyiş hızı istenilen düzeyde olmayan Türkiye internet reklamcılığı sektöründe bilinen büyük firmalardan ReklamZ firmasından ayrılan ekibin kurduğu yeni firma ve Türkiye internet reklamcılığına etkisi…

 

 

 

 

 

İnternet ReklamcılığıReklamz‘nin ortaklarından Okyar Özlüpınar ve Direkt Satış Direktörü Onur Akagündüz ReklamZ bünyesinden ayrılarak tam tabiriyle bir “B planı” misali “Plan B” firmasını kurdu. Burada ayrılış sebeplerine pek değinmek istemiyorum ancak mutlaka yönetimdeki ilerleme hedeflerinde uyuşma olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Pekala böyle bir ayrım Türkiye internet reklam sektöründe nasıl bir yön çizecek? Öncelikle “Plan B” yeni kurulan ekipte deneyimli satış direktörü ve müşterilerle birebir yakınlığı olan Akagündüz var. Ve ReklamZ’den ayrılırken eminim ki yanında bir 15 müşteriyi de almıştır. Bu ReklamZ’yi yıkmasa da sallayacağına eminim. Plan B’ye başka bir açıdan bakınca “Plan B” kobi olsun Anadolu’mdan olsun mantığını güderek internet reklamcılığını hem öğretmek hem de satışını sağlamak amacını gütmüş her ne kadar öyle olmadığını söyleseler de tam bir interaktif medya planlama – satış firmasına bürünmüşler (hişt sektördekiler rakipler mi geliyor Zap Medya?). Bunun sebebi tabii ki hiçbir siteyle doğrudan anlaşma yapma stratejisini benimsememeleri. E tamam anlaşma yapmıyorsanız hem de müşteri gelince hedef siteye gidiyorsanız aslında hiçbir siteyle doğrudan anlaşması olmayıp ama bir yandan da her siteyle anlaşması olan bir interaktif (dijital) medya planlaması yapan firma olacaksınız. Hayırlı olsun ama unutmayın tek değilsiniz ilk defa bunu yapmıyor olacaksınız.

İnternet ReklamcılığıGelelim ReklamZ’ye, deminde dedim ReklamZ 15 firma gidişiyle batmaz. Güveninirliliğini yitirmez. SEM ve LinkZ’nin gücünü kaybetmez. Amaaaa, bazı sinyaller yanmaya, tehlike çanları çalmaya başlayabilir. Buradaki sebep giden müşteriler ya da ayrılan deneyimli ekipten değil, kalan müşterilerin gitmemesi için yapılması gereken yeni stratejileri doğru uygulayıp uygulayamamaları ile ilgilidir ki, ben Orkun’u tanıyorum bu işinde altını dolduracak çalışmaları ve planları çoktan düşünmeye hatta harekete geçirmeye başlamıştır.

Yeni firmalar yeni fikirleri hayata geçirecek yeni yöneticiler çıkarır. Bu yüzden Plan B’ye hoş geldin derken Türkiye internet reklam sektörüne ve ReklamZ’ye hayırlı olsun dilerim. Bakalım ne olacak hep beraber göreceğiz.


Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply