Microsoft ve Yahoo!’da 10 Yıllık Arama Ortaklığı

Temmuz 30th, 2009 → 2:30 pm @ // No Comments

İnternet ReklamcılığıMicrosoft ve Yahoo, Google’a karşı dev işbirliğine gitti ve internette arama ortaklığı oluşturulması konusunda anlaşmaya vardı.

Microsoft’un Google’ın tahtına göz dikmesi ve uzun süredir Yahoo! satın alma çabaları sonuçsuz kalmıştı. Kendi yağında kavrulmayı hedefleyen Microsoft Bing’i oluşturup belirli bir kitleyi ele geçirmeye başlamıştı.

 

 

 

 

İşte bu sırada Yahoo! ile gelen bu çözüm ortaklığı Microsoft’a, internette en büyük ikinci arama motoru olabilme imkanını sunacak. Bu tabii ki internette en büyük arama motoru ve reklam lideri Google’a karşı vurulumuş büyük bir darbe olarak kabul edilebilir. Ya da başka bir değişle interaktif kutsal ittifak oluşumu.

Bu anlaşma sayesinde Microsoft’un “Bing” arama motorunun daha fazla kişi tarafından kullanılmasını sağlayacak. Anlaşmayla Yahoo, ilk 5 yılda kendi sitesindeki tüm arama ve reklam gelirlerinin yüzde 88’ini alacak ve Microsoft’un bazı internet sitelerinde reklam satma hakkına kavuşacak.

Yahoo, anlaşmanın, yıllık karını 500 milyon dolara kadar artıracağını ve kendi arama teknolojisine yatırım yapmayacağı için yılda sermaye harcamalarında 275 milyon dolar da tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.

Nereden Nereye

Microsoft, internet arama pazarında payını artırmak umuduyla birkaç yıldır Yahoo! ile anlaşmaya çalışıyordu. Bunun için yaklaşık 15 ay önce Yahoo!’ya sunduğu 47,5 milyar dolarlık teklif, Yahoo!’nun kurucu ortağı Jerry Yang ve başkanlık grubu tarafından kabul edilmemiş bunun üzerine Microsoft’ta teklifini geri çekmişti.

İşte son gelinen durumla yeni bir dönem başlamış olabilir. Bu anlaşma sayesinde Bing’in Google rekabet edebilmesi için gerekli olan alt yapı ve referanslar sağlanmış olacaktır.

Yahoo tarafında da, anlaşmanın Yahoo kullanıcılarının ve reklamcıların çıkarına olacağını düşünmekteyim.

İnternet ReklamcılığıYahoo Üst Yöneticisi (CEO) Carol Bartz bu konuda, “Anlaşma, Yahoo, kullanıcılarına ve endüstriye değer katar. Ve bu anlaşmayla internet’te yenilik, gelişim ve yeni bir çağın başlangıcı olacaktır. ” diye vurgulamış. Buradan anladığım kendi yağının artık müşterileri pişirmeyi yetmediği ve microsoft’un yardımıyla ancak Google’a baş edebilme umutlarının olduğunu göstermekte.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, Microsoft – Yahoo! anlaşması Yahoo kurucusu Jerry Yang’ın geçen yıl üst yöneticilikten ayrılmasından sonra olanaklı hale gelmesidir. Bu da bir bebeği gibi baktığı Yahoo!’ya kıyamayan bir Yang’ın olaya sadece kişisel bakmasından kaynaklandığını göstermektedir.

Bu anlaşma’nın Google’a çok büyük zarar getireceğini düşünmüyorum, ancak tüm dünya’da internet reklam pastasının % 8’ine sahip olan Yahoo! ile % 3’üne sahip olan Microsoft’un birleşimi sonrası bu oran % 20’ye kadar çıkabilir. Ama bu Google’ın % 65 oranını ne kadar etkileyecek bunu zaman gösterecektir.


Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply