Bir Kampanyada Fazla Satış İçin 3 Altın Kural

Kasım 6th, 2008 → 2:37 pm @ // No Comments

Bir Kampanyada Fazla Satış İçin 3 Altın KuralTek Seferde 1 Şeyin Tanıtımını & Reklâmını Yapın

İnsanlar; istedikleri şeyi aldıklarından ötürü, almak istedikleri başka şeyleri alamıyor ya da almayı geciktiriyorlar ve bu durumu sevmiyorlar. Daha sonra pişman olacakları bir karar almış olmaktan korkuyorlar. Birçok potansiyel müşteri; kararını değerlendirmek için çok zaman harcama seçimiyle yüz yüze geliyor. Mantıklı bir seçim yapamıyor ve sonunda; hiçbir karar vermiyor… Sonunda siz bir satış kaybediyorsunuz.

 

İşte bu yüzden, reklâm yaptığınız her seferde, sadece 1 ürünün ya da servisin tanıtımını/reklâmını yapmak daha etkili bir yoldur. Ayrı reklâmları, web sayfalarını, satış mektuplarını, vs. sunduğunuz her ürün veya servisin tanıtımını/reklâmını güçlendirin. Potansiyel müşterinizin kararını “Evet”, “Hayır” ya da “Hangisi” yerine; “Evet” veya “Hayır”la sınırlayın. Bu yolla daha çok “Evet” cevabı alma olasılığı sağlarsınız.
DİKKAT: Bazen tek bir özel sunumla, 2 veya daha fazla birbiriyle bağlantılı ürünü ya da servisi başarıyla kombine edebilirsiniz. Fakat müşterilerinizin seçimlerini “Evet” veya “Hayır”la sınırlı tutun. Onları, iki ürün veya servisten birini seçme durumunda bırakmayın.

İyi Hissetmeyi Dramatize Edin & Oyunlaştırın

Müşteriler; sizin ürününüzü ya da servisinizi satın alarak ücretsiz (promosyon) ürününüzü ya da servisinizi de kullanmanın keyfini sürecekler. Bu kazancı çabuk elde etmek isteyeceklerdir. Ve ürününüzün, kullanımı kolay – ya da servisinizin, günlük yaşayışlarını etkilemeyecek şekilde kullanılabilinmesini isterler.
Reklâmlarınızı, web sayfalarınızı, satış mektuplarınızı ve diğer satış araçlarınızı geliştirirken, bunu aklınızda tutun. Müşterinizin, sizin ürününüz ya da servisinizin ürettiği kazancı keyifle deneyimlemesini dramatize etmek/oyunlaştırmak için canlı, etkili Word resimleri kullanın.

Burada, çeşitli şirketlerce kullanılan 3 açıklayıcı örnek mevcut…

“Patron tok. Mesai saatleri yok. Hesap yok. İstediğini almak için para ve eğlenerek geçireceğin zaman var.” (İş fırsatı sunumu)

“Seni, her gün, ilgilenebileceğin/satış yapabileceğin potansiyel müşteriler arayacaktır.”
(Yol gösteren satış servisi)

“Yorulmadan; kendini iyi hissedecek, genç görünecek ve aktif spor yapmanın keyfini süreceksin.” (Zayıflama ürünü)

Periyodik Olarak Yakından Takip Edin

Pek çok potansiyel müşteri; sizin ürününüzü ya da servisinizi ilk duyduklarında ya da web sitenizi ilk ziyaret ettiklerinde, satın almayacaklardır. Sunduğunuz şeyle yakından ilgilenmiş olabilirler. Fakat başka öncelikler, onları O AN almaktan alı koymuştur.

Bütün bu “neredeyse satışlar”ı bir ‘yakından takip sistemi’yle kurtarabilirsiniz. Yakından takip sistemi birçok kazançlı satış yaratır; çünkü hiçbir reklâmcılık harcaması gerektirmez.
Yakından takip sisteminiz; potansiyel müşterilerle periyodik olarak iletişim kurup, onlara yeni bir ürün ya da hizmet sunmak kadar kolay olabilir.

Başka bir etkili yakından takip sistemi de, ürün ya da hizmetinizi anlatan konuları içeren bilgi bülteni dağıtmadır. Bir bülten, potansiyel müşterilere, ellerine ulaştığı zaman, otomatik olarak sizi anımsatacaktır. Bu, Internet – bülteninizin ücretsiz e-mail yoluyla iletilebileceği yer – pazarlamacılığı için özellikle etkilidir.

DİKKAT: Henüz sizinle alış-veriş yapmamış olan potansiyel müşterilerinizin isimleri ve bağlantı bilgilerine ulaşma ve saklama yöntemi geliştirin. Bunu yakından takip etmelisiniz.

Reklâmınızı daha etkili ve faydalanılabilinir kılması için bu 3 pazarlama taktiğini kullanın. Reklâmcılık maliyetinizi arttırmadan, satış rakamınızı arttıracaktır.


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply