Avrupa’da Çevrimiçi Reklamcılık

Kasım 17th, 2008 → 3:22 pm @ // No Comments

Avrupa’da Çevrimiçi Reklamcılık“Avrupa’da çevrimiçi reklâm pazarı”nı tanımlamak söz konusu olunca; araştırmacılar, gerçekten de farklı dillerden konuşuyorlar…

İnternet reklâmcılığı; ABD’de olduğu gibi, Avrupa’da da hızla gelişme kaydediyor. Bunu sağlayan faktörlerin başında; insanların, yayın aracı olarak, İnterneti daha çok tercih etmeleri ve geniş bantlı İnternetin, çevrimiçi ortamı, gerek pazarlamacılar, gerekse bireyler için daha çekici kılması geliyor.

 

Batı Avrupa’nın beş büyük ülkesinde – Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere (EU–5) – 2005 yılında, İnternet reklâmları için, 1 milyar 863 milyon Euro (yaklaşık 2,2 milyar dolar) harcanmıştır. Bu tutar, 2004 yılı harcamalarıyla kıyaslandığında, % 38,2’lik bir artış gözlenmektedir.

Avrupa’da Çevrimiçi Reklamcılık

 

eMarketer Kıdemli Analisti ve “Avrupa Çevrimiçi Reklâmcılığı: Eğilimleri ve Hedef Kitleyi Harcamak” raporunun yazarı David Hallerman, şunları ifade ediyor:

“Avrupa çevrimiçi reklâm pazarını, ABD’ninkiyle karşılaştıracak olursak; Avrupa’nın, ABD’nin iki yıl gerisinden geldiğini söyleyebiliriz. Ancak yine de, şu soruyu sormakta fayda var:Tüm Avrupa’dan mı, yalnız Batı Avrupa’dan mı, yoksa belirli bir ülkeden mi bahsediyoruz?”

‘Avrupa pazarını gözlemlemek’ dendiğinde; ‘Hangi Avrupa pazarı?’ sorusu ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, 2006 yılı sonunda, Batı Avrupa’nın beş büyük ülkesindeki İnternet kullanıcı sayısı, 154,1 milyona ulaşacak. Bunun büyük çoğunluğunu da Almanlar oluşturacak.

Avrupa’da Çevrimiçi Reklamcılık

 

EU–5 ülkeleri arasında, bu yıl, en önemli çevrimiçi büyümeyi gösteren ülke; İnternet kullanıcı sayısındaki önemli artışla, İspanya oluyor.

Avrupa’da Çevrimiçi Reklamcılık

 

2006 yılı sonunda, İngiltere ve Almanya’daki İnternet kullanıcı sayısı; ülke nüfusun % 50’sinden de fazla olacak. Gelecek yılın sonunda, Fransa ve İtalya’nın da, bu önemli seviyeye ulaşması bekleniyor.

Edinilen bilgiler, çeşitli Avrupa ülkelerindeki tüketicilerin; ürünler üzerinde, farklı bakış açıları olduğunu ortaya koyuyor. Wall Street gazetesinde yer alan habere göre, “Birçok Alman için, ürünün üstünlüğü; başarının en önemli ölçütü. İngilizler; tipik olarak, firmalarından, daha fazla sosyal sorumluluk talep ediyorlar. Fransa’da ise, finansal kayıtların yönetiminde dürüstlük ve finansal güç; bir şirketin profilini yükselten en önemli değerler.”

David Hallerman, çevrimiçi pazarlamacılar için şu uyarıda bulunuyor: “Avrupalı izleyiciyi hedefleyen çevrimiçi pazarlamacılar unutmamalılar ki; bir kampanyanın içeriği ve elemanları, genellikle, yerel çevre göz önüne alınarak oluşturulmalıdır – tüm Avrupa göz önüne alınarak değil…”


Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply