Çevrimiçi Videolar Internet Reklamcılığı’nda Nasıl Şekillenecek?

Nisan 9th, 2008 → 3:11 pm @ // No Comments

1990’ların başıydı interaktif televizyon fikri teknolojik alanda limandan kalkmış bir sürü gemilere yetişmek isteyen tüm yazılım firmalarının fazlaca kafa yordukları bir konu haline gelmişti…

Bir sürü çalışmalar sonrası TV’Nin interaktif ortama aktarılması gerçekleşti. Peki neden Televizyon?

Her hangi bir şeyin algılanmasında en güçlü yol göz ile görülmesini sağlamaktır. Çünkü bilinç altının ihtiyaca ve ilgi alanlarına göre iyi reklamlarla dürtülmesi, reklam yapılan ürünün doğru şekilde algılanmasını sağlayabilmektedir. TV sektörü 80 yıla yakın, insan oğluna reklam hizmeti vermekte. TV reklamcılığı bu yüzden önem taşıdığından geçtiğimiz 2-3 yılda hızla ilerleyen internet reklamcılığı sektörüne bir şekilde ilişkilendirilmesi gerekliliği ön plana çıktı. İnsanların sabit bannerlarda yada hep aynı görünüşte olan yada ikinci/üçüncü görünüşten sonra etkileme gücünü kaybeden bannerlara alternatif interaktif reklam silahları gerçekleştirme gereklilikleri ortaya çıkmaya başladı.

TV ağları, film stüdyoları ve video oyun firmalarının aşırı dikkatini çeken interaktif video reklamcılığı Avrupa ve Amerika’da etkisini çok kısa sürede daha da güçlendirecek. Bu sektörler yazılı basın ve tv ile kendilerini zaten duyurmaktalar. Ancak onlar için önemli alan müşterinin potansiyel olabileceği her noktadan ulaşabilmek. Radyonun bu gücünün olmaması çok kısa sürede yerini internete bırakacağının işaretlerini de vermekte.

Çevrimiçi Videolar Internet Reklamcılığı’nda Nasıl Şekillenecek?

 

Çevrim içi video reklamcılık çözümlerin Türkiye’de oluşturabilecek alt yapısı teknik bilgisi ve donanımı olan birçok firma bulunmakta, ancak Türkiye’nin internet alt yapısı ve bandgenişliği henüz buna müsaade etmemektedir. Daha hızlı bağlantı, daha iyi makineler çok daha iyi yaratıcılık ve alternatif çözümler.

TV ağları, film stüdyoları ve video oyun firmalarının bu sektöre girmek istemesinin bir diğer sebebi de gerçekten ne tür hizmetler vermeleri gerektiklerini daha kesin ve kesin rakamlarla internet üzerinden alabilmeleridir.

Dikkat! TV de bir yayın esnasında programın potansiyelini ölçmek için, yada daha evvelden ilgisini arttırmak için internetin gücünden (email, reklamlarından) faydalanılması

Dikkat! İnternet ortamında çeşitli açılmış grup yorum siteleri ya da bloglarda yazışmaların yada gösterilen reklamların basındaki yazarları doğrudan etkileyip sektöre sundukları yazılarda kullanmaları.

Video reklamcılığı ülkemizde de yavaştan hareketlenmeye başlamıştır. Yakında bunun örneklerini görmeye hazırlanın…


Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply