Dünya Çapındaki Reklâm Harcamaları, 2005

Nisan 14th, 2007 → 5:07 pm @ // No Comments

Alternetif Mecralarda reklam verme pazarlamacıların yeni çözümleri olmuştur. Pazarlamanın en önemli silahı “dikkat çekebilmektir”. Farklı yöntemlerle pazarlama yapıldığı takdirde benzer yöntemlerdeki pazarlamalar, müşteri için ölü pazarlama haline gelir ve artık dikkatini çekmez.

ZenithOptimedia, geçen tahminde % 4,7 olan küresel reklâm harcamalarının; bu yıl, %5,2’ye yükselmesinin beklendiğini açıklamıştır. Şirket, 2006’da ve 2007’de, bu yükselişin, % 6’yı da geçeceğini öngörmektedir.

Dünya Çapındaki Reklâm Harcamaları, 2005

Not: Gazeteler, dergiler, televizyon, radyo, sinema, outdoor ve İnterneti içermektedir.
Kaynak: ZenithOptimedia, Ekim 2005

ZenithOptimedia, geçen yıl 386 milyar $ olan dünya çapındaki reklâm harcamalarının, 2005’te, 406 milyar $ a yükseleceğini tahmin etmektedir.

Dünya Çapındaki Reklâm Harcamaları, 2005

Not: Gazeteler, dergiler, televizyon, radyo, sinema, outdoor ve İnterneti içermektedir. Geçerli değişim, 2004’teki ortalama oranlara göredir.
Kaynak: ZenithOptimedia, Ekim 2005

Tamamen ölçeklemeye dayanarak; ABD’nin, bu yılki reklâm nakitleri büyümesine sağladığı % 30’luk pay doğrultusunda, küresel reklâmcılığın büyümesine en fazla katkıda bulunan ülke olduğu görülmektedir. Bu büyümeye önemli katkılar sağlayan diğer ülkeler, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Suudi Arabistan ve Endonezya’dır.

Dünya Çapındaki Reklâm Harcamaları, 2005

Not: Geçerli değişim, 2004’teki ortalama oranlara göredir.
Kaynak: ZenithOptimedia, Ekim 2005

G7 ülkeleri; reklâmcılığın büyümesine, kendilerinden çok daha dinamik olan Brezilya (ki, bu dönemde, tüketici kredilerinde hızlı artış söz konusudur), Rusya, Hindistan ve Çin’in oluşturduğu “BRIC” (Brasil, Russia, India, China) ekonomilere nazaran, daha az katkıda bulunmaktadırlar. Pahalı petrolün önemli ölçüde reklâmının yapıldığı Suudi Arap ülkeleri, bu büyümeye, neredeyse Hindistan kadar katkıda bulunmaktadır. BRIC ve yeni oluşan Müslüman ülke pazarlarının hesap birleşimi; küresel reklâmcılığın gelişmesinde, yaklaşık olarak üçüncü sırada yer almaktadır.
Ancak ZenithOptimedia bu konuda olumsuz birkaç noktayı da ön plana çekmiştir. Dünya genelindeki gazete ve televizyon reklâmcılığında, az da olsa bir düşüş olduğunu ve önümüzdeki iki yıl süresince de, bu durumun sabit kalacağını; ancak İnternet reklâmcılığında bir yükselişin beklendiğini öngörmektedir.

Dünya Çapındaki Reklâm Harcamaları, 2005

Not: Paylar, 99% a eklenmiştir; çünkü Danimarka, Çin ve Filipinler gibi birkaç ülke, ‘öteki’ kategorisindedir.
Kaynak: ZenithOptimedia, Ekim 2005


Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply