İnternet Reklamcılığında Artış

Şubat 19th, 2007 → 4:19 pm @ // No Comments

İnternet Reklamcılığında Artış

2005 yılı bitimine doğru internet reklamcılığının hızlı yükselişi devam etmekte…

Interactive Advertising Bureau (IAB) ve PricewaterhouseCoopers (PwC) 2005 yılında ortak çalışması ile açıkladığı internet reklamcılığı harcanan yıllık / çeyrek bütçeler internet reklamcılığının hızlı yükselişini göstermekte.

2005 yılında toplam reklam geliri 3,1 milyon dolar olarak açıklanırken, 2004 yılına oranla % 33,9 artış göstermektedir. Yine 3. çeyrekler açısından incelendiğinde 2005 yılının % 4,7 bir artış göze çarpmaktadır.

İnternet Reklamcılığında Artış

İnternet reklâmcılığının süregelen gücü; tek yeteneği reklâmcılık, pazarlama ve marka yönetimi gibi sektörlerin çalışma sahalarını daraltmak olan bir ortamı yansıttığından, geleneksel reklâmcılara daha çekici görünüyor.

İnternet reklamcılığının hızlı yükselişi hızla devam edecek ilerideki yıllarda alternatif çözümlerden çıkıp güncel reklamcılık çözümleri arasında yer alacaktır. Özellikle; reklamcılık, pazarlama, marka oluşturma gibi çözümleri ile reklamcılıların sunduğu çözümler arasında ilgi çeken bir yer kazanacaktır.

Arama motoruyla yapılan reklâmcılık, internet reklâmcılığı hesaplarının neredeyse % 60’ına denk düşse de; IAB/PwC’nin 2005’in ikinci çeyreğiyle ilgili verileri doğrultusunda, zengin medya, çevrimiçi (online) reklâm gelirlerinin yaklaşık % 10’unu oluşturuyor.

Ön planda aramam motorlarında % 60’lık bir yükseliş ve buna bağlı ilgi görecek olan internet reklamcılığı, zengin medyanın sunacağı alternatif çözümlerle de daha da ilgi odağı olacaktır.

Zengin medya olarak ön planda kullanılacak olan video reklamcılığı da 2005 yılı sonunda toplam internet reklam bütçesinin % 1,8’ini kullanır hale gelecektir. 2006 yılında bu rakam % 2,5’a yükselirken, 2009 sonunda % 6,8’e kadar ulaşacaktır.

İnternet Reklamcılığında Artış


Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply